Porto Alegre: luftföroreningar idag — AQI-index, PM2.5/PM10, smoglarm och prognos

Aktuella data från stationer: Porto Alegre
Utsläpps- och luftkvalitetsprognos för Porto Alegre. Idag är fredag 23 oktober 2026. Följande värden för luftföroreningar har registrerats för Porto Alegre:
  1. partiklar (PM2.5) damm - 9 (Bra)
  2. partiklar (PM10) suspenderat damm - 11 (Bra)
  3. ozon (O3) - 33 (Bra)
  4. kvävedioxid (NO2) - 14 (Bra)
  5. svaveldioxid (SO2) - 4 (Bra)
  6. kolmonoxid (CO) - 189 (Bra)
Realtidsluftkvalitetsindex (AQI) för Porto Alegre, torsdag 22 oktober 2026: 1.

air quality index: 0
AQI 1 Bra

Vad är luftkvaliteten i Porto Alegre i dag? Är luften förorenad i Porto Alegre?. Finns det smog?

Idag (torsdag 22 oktober 2026) luftkvaliteten är bra. Luftkvaliteten har ingen inverkan på hälsan. Alla kan fortsätta sina utomhusaktiviteter normalt i Porto Alegre.


Vilken är den nuvarande nivån på PM2.5 i Porto Alegre? (partiklar (PM2.5) damm)
Dagens PM2.5 nivå är: 9 (Bra) Som jämförelse var den högsta nivån av PM2,5 i Porto Alegre under de senaste 7 dagarna: 14 (onsdag 2 september 2026) och den lägsta: 4 (fredag 16 oktober 2026).

Vad är nivån på PM10 idag i Porto Alegre? (partiklar (PM10) suspenderat damm)
Den nuvarande partikelnivån PM10 i Porto Alegre är: 11 (Bra)

Hur är O3-nivån idag i Porto Alegre? (ozon (O3))
33 (Bra)

Hur hög är nivån på NO2? (kvävedioxid (NO2))
14 (Bra)

Vad är nivån på SO2 föroreningar? (svaveldioxid (SO2))
4 (Bra)

Hur hög är CO-nivån? (kolmonoxid (CO))
189 (Bra)



Aktuella data torsdag 22 oktober 2026 kl. 22:00

PM2,5 9 (Bra)

PM10 11 (Bra)

O3 33 (Bra)

NO2 14 (Bra)

SO2 4 (Bra)

CO 189 (Bra)

Uppgifter om luftföroreningar från de senaste dagarna i Porto Alegre

index 2026-10-15 2026-10-16 2026-10-17 2026-10-18 2026-10-19 2026-10-20 2026-10-21 2026-09-06 2026-09-05 2026-09-04 2026-09-03 2026-09-02 2026-09-01 2026-08-31 2026-08-30
pm25 5
Good
4
Good
4
Good
7
Good
9
Good
13
Moderate
11
Good
5
Good
7
Good
9
Good
8
Good
14
Moderate
7
Good
5
Good
6
Good
pm10 6
Good
4
Good
4
Good
8
Good
12
Good
16
Good
15
Good
7
Good
8
Good
9
Good
9
Good
19
Good
9
Good
6
Good
8
Good
o3 52
Good
53
Good
46
Good
43
Good
45
Good
47
Good
55
Good
48
Good
51
Good
57
Good
59
Good
65
Good
60
Good
64
Good
63
Good
no2 8
Good
6
Good
4
Good
4
Good
8
Good
10
Good
5
Good
3
Good
7
Good
11
Good
13
Good
12
Good
6
Good
6
Good
3
Good
so2 2
Good
2
Good
1
Good
2
Good
2
Good
2
Good
3
Good
1
Good
3
Good
3
Good
3
Good
4
Good
2
Good
2
Good
2
Good
co 188
Good
152
Good
106
Good
95
Good
134
Good
142
Good
114
Good
82
Good
135
Good
252
Good
231
Good
219
Good
146
Good
134
Good
120
Good
data source »

Livskvalitet i Porto Alegre

Gröna och parker i staden

Porto Alegre 57 %

Paraguay: 46 % Bolivia: 55 % Montenegro: 53 % Surinam: 40 % Uruguay: 65 %

partiklar PM2,5

Porto Alegre 13 (Moderate)

Nöje att spendera tid i staden

Porto Alegre 56 %

Paraguay: 49 % Bolivia: 40 % Montenegro: 69 % Surinam: 63 % Uruguay: 67 %

partiklar PM10

Porto Alegre 29 (Moderate)

Luftföroreningar

Porto Alegre 45 %

Paraguay: 56 % Bolivia: 64 % Montenegro: 40 % Surinam: 39 % Uruguay: 29 %

Sophantering

Porto Alegre 45 %

Paraguay: 30 % Bolivia: 34 % Montenegro: 42 % Uruguay: 34 %

Dricksvattenets tillgänglighet och kvalitet

Porto Alegre 64 %

Paraguay: 57 % Montenegro: 71 % Surinam: 64 % Uruguay: 73 %

Renlighet och städning

Porto Alegre 28 %

Paraguay: 26 % Bolivia: 32 % Montenegro: 51 % Surinam: 36 % Uruguay: 38 %

Buller och ljusföroreningar

Porto Alegre 48 %

Paraguay: 52 % Bolivia: 59 % Montenegro: 32 % Surinam: 34 % Uruguay: 48 %

Vattenföroreningar

Porto Alegre 60 %

Paraguay: 65 % Bolivia: 66 % Montenegro: 38 % Surinam: 57 % Uruguay: 46 %
Source: Numbeo


Porto Alegre

torsdag 22 oktober 2026 kl. 22:00

PM2,5 9 (Bra)

partiklar (PM2.5) damm

PM10 11 (Bra)

partiklar (PM10) suspenderat damm

O3 33 (Bra)

ozon (O3)

NO2 14 (Bra)

kvävedioxid (NO2)

SO2 3.7 (Bra)

svaveldioxid (SO2)

CO 189 (Bra)

kolmonoxid (CO)

Porto Alegre

index 2026-08-30 2026-08-31 2026-09-01 2026-09-02 2026-09-03 2026-09-04 2026-09-05 2026-09-06 2026-10-21 2026-10-20 2026-10-19 2026-10-18 2026-10-17 2026-10-16 2026-10-15
pm25 5.9 4.7 6.5 14 8.4 8.8 7.2 5.3 11 13 9.3 6.5 3.8 3.6 4.6
pm10 7.8 5.8 8.9 19 8.8 9.3 8.2 7.4 15 16 12 8.4 4.5 4.2 5.5
o3 63 64 60 65 59 57 51 48 55 47 45 43 46 53 52
no2 3.1 6.5 6.4 12 13 11 6.8 2.8 5.1 9.8 8 4.3 4.2 6.5 8.4
so2 1.7 2 1.8 4.2 2.9 3.3 2.6 1.2 2.6 2.4 2 1.6 1.4 1.6 2.1
co 120 134 146 219 231 252 135 82 114 142 134 95 106 152 188

* Pollution data source: https://openaq.org () The data is licensed under CC-By 4.0

🌦️ Väder · 16-dagarsprognos — Brasilien

🌦️ VÄDER · 16-DAGARSPROGNOSBrasilien☀️40°KlartIdag · ↑42° ↓24°💨 2 km/h · 💧 19%tis20.10☀️42°24°ons21.10🌧️39°25°tors22.10🌧️38°24°fre23.10☁️42°25°lör24.10☀️43°26°sön25.10🌧️43°27°mån26.10🌧️38°22°tis27.10🌧️36°22°ons28.10🌧️31°22°tors29.10🌧️37°23°fre30.10🌧️25°23°lör31.10🌧️35°22°sön1.11🌧️38°22°mån2.11🌧️29°22°tis3.11🌧️34°22°ons4.11🌧️31°22°pollution-alert.com · 23 oktober 2026

16-dagars väderprognos för Brasilien: idag runt 42°C (klart), lägsta cirka 24°C. Temperatur och väder uppdateras dagligen. Vinden är svag idag (cirka 7 km/h) — föroreningar kan samlas nära marken.

☀️ UV-index · 16-dygnsprognos — Brasilien

☀️ UV-INDEX · 16-DYGNSPROGNOSBrasilien03681111+9.2UV MYCKET HÖGidag, dagens maxSPF 50, långärmat och skugga mellan 10 och 16.⏱ Oskyddad ljus hud kan brännas på ca 20 min9tors22.109fre23.109lör24.109sön25.109mån26.102tis27.103ons28.105tors29.106fre30.104lör31.103sön1.119mån2.118tis3.119ons4.119tors5.110-2 låg3-5 måttlig6-7 hög8-10 mycket hög11+ extrempollution-alert.com · 23 oktober 2026

UV-index i Brasilien är idag 9.2 (mycket hög) — oskyddad ljus hud kan brännas på ca 20 minuter.

📍 Luftkvalitet i närliggande städer

Live PM2.5 runt Porto Alegre — jämför platser i närheten.

Vanliga frågor

Är luften säker att andas i Porto Alegre idag?
Den nuvarande genomsnittliga PM2.5-halten i Porto Alegre är cirka 9 µg/m³ (”Bra”). Luftkvaliteten är god – utomhusaktiviteter är säkra för alla.
Vad är den aktuella PM2.5-halten i Porto Alegre?
Just nu ligger PM2.5 i Porto Alegre på i genomsnitt cirka 9 µg/m³ (”Bra”). PM2.5 är fina partiklar som når ner i lungorna och blodomloppet.
Vilken dag förra veckan var luften sämst i Porto Alegre?
Under den senaste veckan uppmättes det högsta dygnsvärdet av PM2.5 i Porto Alegre onsdag 2 september (cirka 14 µg/m³).
Vad är UV-index i Porto Alegre idag?
UV-index i Porto Alegre är idag 9.2 (mycket hög) — oskyddad ljus hud kan brännas på ca 20 minuter.
Hjälper dagens vind till att skingra smoggen i Porto Alegre?
Vinden är svag idag (cirka 7 km/h) — föroreningar kan samlas nära marken.
Hur mäts luftkvaliteten?
Luftkvaliteten baseras här på PM2.5 – halten av fina partiklar i µg/m³. Lägre värden betyder renare luft. Data uppdateras dagligen från Open-Meteo.