Savusumu — East London: reaaliaikaiset tiedot, AQI, pienhiukkaset, tuuli, UV ja ohjeet

Nykyiset tiedot asemilta: East London
East London saaste- ja ilmanlaatuennuste. Tänään on perjantaina 23. lokakuuta 2026. East London on kirjattu seuraavat ilmansaastearvot:
  1. hiukkasia (PM2.5) pölyä - 8 (Hyvä)
  2. hiukkasia (PM10) suspendoitunut pöly - 13 (Hyvä)
  3. otsoni (O3) - 50 (Hyvä)
  4. typpidioksidi (NO2) - 1 (Hyvä)
  5. rikkidioksidi (SO2) - 1 (Hyvä)
  6. hiilimonoksidi (CO) - 78 (Hyvä)
Reaaliaikainen ilmanlaatuindeksi (AQI) East London, perjantaina 23. lokakuuta 2026: 1.

air quality index: 0
AQI 1 Hyvä

Mikä on ilmanlaatu East London tänään? Onko ilma saastunut East London?. Onko savusumua?

Tänään (perjantaina 23. lokakuuta 2026) ilmanlaatu on hyvä. Ilmanlaatu ei vaikuta terveyteen. Jokainen voi jatkaa ulkoilua normaalisti East London.


Mikä on pm2.5:n nykyinen taso East London? (hiukkasia (PM2.5) pölyä)
Tänään PM2.5 taso on: 8 (Hyvä) Vertailun vuoksi suurin PM2,5- East London viimeisten 7 päivän aikana oli: 18 (perjantaina 16. lokakuuta 2026) ja alin: 4 (maanantaina 19. lokakuuta 2026).

Mikä on taso PM10 tänään East London? (hiukkasia (PM10) suspendoitunut pöly)
Pm10-hiukkasten nykyinen taso East London on: 13 (Hyvä)

Miten O3 taso tänään East London? (otsoni (O3))
50 (Hyvä)

Kuinka korkea on no2: n taso? (typpidioksidi (NO2))
1 (Hyvä)

Mikä on SO2-saasteiden taso? (rikkidioksidi (SO2))
1 (Hyvä)

Kuinka korkea co-taso on? (hiilimonoksidi (CO))
78 (Hyvä)



Nykyiset tiedot perjantaina 23. lokakuuta 2026 klo 3.00

PM2,5 8 (Hyvä)

PM10 13 (Hyvä)

O3 50 (Hyvä)

NO2 1 (Hyvä)

SO2 1 (Hyvä)

CO 78 (Hyvä)

Tiedot ilmansaasteista viime päivinä East London

index 2026-10-16 2026-10-17 2026-10-18 2026-10-19 2026-10-20 2026-10-21 2026-10-22 2026-09-07 2026-09-06 2026-09-05 2026-09-04 2026-09-03 2026-09-02 2026-09-01 2026-08-31
pm25 18
Moderate
10
Good
6
Good
4
Good
5
Good
6
Good
6
Good
12
Good
10
Good
11
Good
13
Moderate
11
Good
13
Moderate
7
Good
8
Good
pm10 25
Moderate
15
Good
10
Good
7
Good
8
Good
9
Good
10
Good
19
Good
17
Good
19
Good
22
Moderate
15
Good
20
Moderate
9
Good
12
Good
o3 81
Moderate
66
Good
58
Good
58
Good
61
Good
67
Good
58
Good
69
Good
67
Good
71
Moderate
67
Good
83
Moderate
83
Moderate
66
Good
63
Good
no2 2
Good
1
Good
1
Good
1
Good
1
Good
1
Good
1
Good
1
Good
1
Good
1
Good
0
Good
1
Good
1
Good
3
Good
2
Good
so2 3
Good
2
Good
2
Good
1
Good
1
Good
2
Good
1
Good
1
Good
1
Good
1
Good
0
Good
2
Good
2
Good
4
Good
2
Good
co 167
Good
104
Good
119
Good
89
Good
97
Good
111
Good
97
Good
83
Good
113
Good
98
Good
84
Good
170
Good
124
Good
236
Good
153
Good
data source »

Elämänlaatu East London

Vihreä tinkeireissä kaupungissa

East London 20 %

Lesotho: 64 % Namibia: 52 % Botswana: 30 % Zimbabwe: 41 %

Ilo viettää aikaa kaupungissa

East London 50 %

Lesotho: 54 % Namibia: 72 % Botswana: 67 % Zimbabwe: 37 %

Ilmansaasteet

East London 33 %

Lesotho: 46 % Namibia: 32 % Botswana: 36 % Zimbabwe: 60 %

Jätteiden hävittäminen

East London 36 %

Lesotho: 18 % Namibia: 65 % Botswana: 55 % Zimbabwe: 23 %

Juomaveden saatavuus ja laatu

East London 50 %

Lesotho: 64 % Namibia: 66 % Botswana: 60 % Zimbabwe: 28 %

Puhtaus ja puhtaus

East London 23 %

Lesotho: 46 % Namibia: 65 % Botswana: 51 % Zimbabwe: 24 %

Melu ja valon saastuminen

East London 33 %

Lesotho: 57 % Namibia: 46 % Botswana: 26 % Zimbabwe: 62 %

Veden saastuminen

East London 69 %

Lesotho: 67 % Namibia: 45 % Botswana: 39 % Zimbabwe: 85 %
Source: Numbeo


East London

perjantaina 23. lokakuuta 2026 klo 3.00

PM2,5 8.2 (Hyvä)

hiukkasia (PM2.5) pölyä

PM10 13 (Hyvä)

hiukkasia (PM10) suspendoitunut pöly

O3 50 (Hyvä)

otsoni (O3)

NO2 1.2 (Hyvä)

typpidioksidi (NO2)

SO2 1.3 (Hyvä)

rikkidioksidi (SO2)

CO 78 (Hyvä)

hiilimonoksidi (CO)

East London

index 2026-08-31 2026-09-01 2026-09-02 2026-09-03 2026-09-04 2026-09-05 2026-09-06 2026-09-07 2026-10-22 2026-10-21 2026-10-20 2026-10-19 2026-10-18 2026-10-17 2026-10-16
pm25 8 6.8 13 11 13 11 10 12 6.3 5.7 5 4.5 6.3 10 18
pm10 12 8.6 20 15 22 19 17 19 10 8.6 7.8 7.4 9.6 15 25
o3 63 66 83 83 67 71 67 69 58 67 61 58 58 66 81
no2 1.6 3.3 1.5 1.2 0.39 0.65 0.72 0.75 0.91 1.4 1.1 0.88 1.2 1.2 1.7
so2 1.8 4.4 2 1.7 0.41 0.77 0.8 1 1.4 1.6 1.4 1 2 1.6 3.1
co 153 236 124 170 84 98 113 83 97 111 97 89 119 104 167

* Pollution data source: https://openaq.org () The data is licensed under CC-By 4.0

🌦️ Sää · 16 Päivän Ennuste — Etelä-Afrikka

🌦️ SÄÄ · 16 PÄIVÄN ENNUSTEEtelä-Afrikka☁️22°PilvistäTänään · ↑25° ↓12°💨 11 km/h · 💧 16%ti20.10☁️25°12°ke21.10☁️25°14°to22.10☁️25°13°pe23.10☀️28°13°la24.10☁️33°19°su25.10🌤️35°22°ma26.10☀️32°18°ti27.10☀️28°15°ke28.10☁️31°16°to29.10☀️33°19°pe30.10☀️37°21°la31.10☀️39°24°su1.11☀️38°24°ma2.11☁️39°25°ti3.11🌧️32°20°ke4.11☁️30°16°pollution-alert.com · 23. lokakuuta 2026

16 päivän sääennuste alueelle Etelä-Afrikka: tänään noin 25°C (pilvistä), alimmat lähellä 12°C. Lämpötila ja sää päivitetään päivittäin. Voimakas tuuli (noin 38 km/h) puhdistaa tehokkaasti savusumun ja pölyn.

☀️ UV-indeksi · 16 Vrk Ennuste — Etelä-Afrikka

☀️ UV-INDEKSI · 16 VRK ENNUSTEEtelä-Afrikka03681111+9UV HYVIN KORKEAtänään, päivän maksimiSPF 50, pitkät hihat ja varjo klo 10-16.⏱ Suojaamaton vaalea iho voi palaa noin 20 min9to22.109pe23.109la24.109su25.109ma26.109ti27.108ke28.109to29.109pe30.107la31.109su1.119ma2.119ti3.1110ke4.1110to5.110-2 matala3-5 kohtal.6-7 korkea8-10 hyvin korkea11+ äärimm.pollution-alert.com · 23. lokakuuta 2026

UV-indeksi paikassa Etelä-Afrikka on tänään 9 (hyvin korkea) — suojaamaton vaalea iho voi palaa noin 20 minuutissa.

📍 Ilmanlaatu lähikaupungeissa

Reaaliaikainen PM2.5 lähellä: East London — vertaa lähipaikkakuntia.

Usein kysytyt kysymykset

Onko ilma turvallista hengittää alueella East London tänään?
Nykyinen keskimääräinen PM2.5-taso alueella East London on noin 8 µg/m³ (”Hyvä”). Ilmanlaatu on hyvä – ulkoilu on turvallista kaikille.
Mikä on nykyinen PM2.5-taso alueella East London?
Juuri nyt PM2.5 alueella East London on keskimäärin noin 8 µg/m³ (”Hyvä”). PM2.5 on pienhiukkasia, jotka pääsevät keuhkoihin ja verenkiertoon.
Minä viikonpäivänä ilma oli viime viikolla huonoin alueella East London?
Viime viikon korkein vuorokausikohtainen PM2.5 alueella East London mitattiin: perjantai 16. lokakuuta (noin 18 µg/m³).
Mikä on UV-indeksi tänään alueella East London?
UV-indeksi paikassa East London on tänään 9 (hyvin korkea) — suojaamaton vaalea iho voi palaa noin 20 minuutissa.
Auttaako tämänpäiväinen tuuli hajottamaan savusumua alueella East London?
Voimakas tuuli (noin 38 km/h) puhdistaa tehokkaasti savusumun ja pölyn.
Miten ilmanlaatua mitataan?
Ilmanlaatu perustuu tässä PM2.5-arvoon eli pienhiukkasten pitoisuuteen (µg/m³). Pienemmät arvot tarkoittavat puhtaampaa ilmaa. Tiedot päivitetään päivittäin Open-Meteosta.