Can Tho: luftforurening i dag — AQI-indeks, PM2.5/PM10, smogvarsler og prognose

Aktuelle data fra stationer: Can Tho
Prognoser for forurening og luftkvalitet for Can Tho. I dag er fredag den 23. oktober 2026. Følgende luftforureningsværdier er blevet registreret for Can Tho:
  1. partikler (PM2,5) støv - 25 (Moderat)
  2. partikler (PM10) ophængt støv - 26 (Moderat)
  3. ozon (O3) - 72 (Moderat)
  4. nitrogendioxid (NO2) - 16 (God)
  5. svovldioxid (SO2) - 25 (God)
  6. kulilte (CO) - 541 (God)
Luftkvalitetsindeks i realtid (AQI) for Can Tho, fredag den 23. oktober 2026: 2.

air quality index: 1
AQI 2 Moderat

Hvad er luftkvaliteten i Can Tho dag? Er luften forurenet i Can Tho?. Er der smog?

I dag (fredag den 23. oktober 2026) luftkvaliteten er moderat i Can Tho. Nogle forurenende stoffer i Can Tho kan lidt påvirke meget få overfølsomme individer. Luftforurenende stoffer i Can Tho kan forårsage mindre vejrtrækning ubehag for følsomme mennesker.


Hvad er det nuværende niveau for PM2,5 i Can Tho? (partikler (PM2,5) støv)
Dagens PM2.5 niveau er: 25 (Moderat) Til sammenligning var det højeste niveau af PM2,5 i Can Tho i de sidste 7 dage: 41 (onsdag den 21. oktober 2026) og det laveste: 8 (fredag den 4. september 2026).

Hvad er niveauet for PM10 i dag i Can Tho? (partikler (PM10) ophængt støv)
Det nuværende niveau af partikler PM10 i Can Tho is: 26 (Moderat)

Hvordan er O3-niveauet i dag i Can Tho? (ozon (O3))
72 (Moderat)

Hvor højt er niveauet af NO2? (nitrogendioxid (NO2))
16 (God)

Hvad er niveauet for SO2 forurening? (svovldioxid (SO2))
25 (God)

Hvor højt er CO-niveauet? (kulilte (CO))
541 (God)



Aktuelle data fredag den 23. oktober 2026 kl. 08.00

PM2,5 25 (Moderat)

PM10 26 (Moderat)

O3 72 (Moderat)

NO2 16 (God)

SO2 25 (God)

CO 541 (God)

Data om luftforurening fra de seneste dage i Can Tho

index 2026-10-16 2026-10-17 2026-10-18 2026-10-19 2026-10-20 2026-10-21 2026-10-22 2026-09-07 2026-09-06 2026-09-05 2026-09-04 2026-09-03 2026-09-02 2026-09-01 2026-08-31
pm25 37
Unhealthy for Sensitive Groups
25
Moderate
13
Moderate
20
Moderate
25
Moderate
41
Unhealthy for Sensitive Groups
35
Unhealthy for Sensitive Groups
11
Good
15
Moderate
9
Good
8
Good
9
Good
13
Moderate
12
Good
11
Good
pm10 37
Moderate
27
Moderate
14
Good
21
Moderate
27
Moderate
43
Moderate
37
Moderate
13
Good
17
Good
10
Good
10
Good
12
Good
16
Good
16
Good
15
Good
o3 89
Moderate
57
Good
45
Good
51
Good
54
Good
73
Moderate
79
Moderate
43
Good
51
Good
43
Good
45
Good
44
Good
42
Good
52
Good
46
Good
no2 19
Good
17
Good
12
Good
16
Good
20
Good
25
Good
19
Good
7
Good
7
Good
6
Good
5
Good
5
Good
7
Good
6
Good
6
Good
so2 19
Good
13
Good
9
Good
11
Good
15
Good
22
Good
20
Good
5
Good
5
Good
4
Good
4
Good
4
Good
5
Good
5
Good
4
Good
co 787
Good
409
Good
338
Good
504
Good
517
Good
670
Good
756
Good
242
Good
266
Good
201
Good
195
Good
200
Good
212
Good
228
Good
208
Good
data source »

Can Tho

fredag den 23. oktober 2026 kl. 08.00

PM2,5 25 (Moderat)

partikler (PM2,5) støv

PM10 26 (Moderat)

partikler (PM10) ophængt støv

O3 72 (Moderat)

ozon (O3)

NO2 16 (God)

nitrogendioxid (NO2)

SO2 25 (God)

svovldioxid (SO2)

CO 541 (God)

kulilte (CO)

Can Tho

index 2026-08-31 2026-09-01 2026-09-02 2026-09-03 2026-09-04 2026-09-05 2026-09-06 2026-09-07 2026-10-22 2026-10-21 2026-10-20 2026-10-19 2026-10-18 2026-10-17 2026-10-16
pm25 11 12 13 9.1 8.1 8.6 15 11 35 41 25 20 13 25 37
pm10 15 16 16 12 10 10 17 13 37 43 27 21 14 27 37
o3 46 52 42 44 45 43 51 43 79 73 54 51 45 57 89
no2 5.7 6.4 6.8 4.9 4.9 6.3 7 7.3 19 25 20 16 12 17 19
so2 4.3 5 4.8 4.3 4.2 4.5 4.8 5 20 22 15 11 9.3 13 19
co 208 228 212 200 195 201 266 242 756 670 517 504 338 409 787

* Pollution data source: https://openaq.org () The data is licensed under CC-By 4.0

🌦️ Vejr · 16-dages Prognose — Vietnam

🌦️ VEJR · 16-DAGES PROGNOSEVietnam🌧️26°RegnI dag · ↑27° ↓17°💨 3 km/h · 💧 56%tirs.20.10🌧️27°17°ons.21.10🌧️28°18°tors.22.10🌧️26°17°fre.23.10🌤️29°16°lør.24.10🌧️29°17°søn.25.10🌧️29°18°man.26.10🌤️28°17°tirs.27.10🌤️28°17°ons.28.10☁️27°17°tors.29.10🌧️26°17°fre.30.10🌧️27°18°lør.31.10🌧️27°17°søn.1.11🌧️27°18°man.2.11🌧️28°18°tirs.3.11🌧️27°17°ons.4.11🌧️26°17°pollution-alert.com · 23. oktober 2026

16-dages vejrudsigt for Vietnam: i dag omkring 27°C (regn), laveste nær 17°C. Temperatur og vejr opdateres dagligt. En moderat vind (ca. 10 km/h) spreder delvist forureningen i dag.

☀️ UV-indeks · 16-dages Prognose — Vietnam

☀️ UV-INDEKS · 16-DAGES PROGNOSEVietnam03681111+7.7UV HØJi dag, dagens maks.SPF 30-50, hat og solbriller er et must. Bliv iskyggen 11-15.⏱ Ubeskyttet lys hud kan blive forbrændt på ca. 25 min8tors.22.108fre.23.108lør.24.106søn.25.108man.26.107tirs.27.108ons.28.107tors.29.107fre.30.108lør.31.107søn.1.118man.2.117tirs.3.117ons.4.118tors.5.110-2 lav3-5 moderat6-7 høj8-10 meget høj11+ ekstrempollution-alert.com · 23. oktober 2026

UV-indekset i Vietnam er i dag 7.7 (høj) — ubeskyttet lys hud kan blive forbrændt på ca. 25 minutter.

📍 Luftkvalitet i nærliggende byer

Live PM2.5 omkring Can Tho — sammenlign steder i nærheden.

Ofte stillede spørgsmål

Er luften sikker at indånde i Can Tho i dag?
Det aktuelle gennemsnitlige PM2.5-niveau i Can Tho er omkring 25 µg/m³ („Moderat”). Luftkvaliteten er acceptabel, men følsomme personer bør begrænse længerevarende anstrengelse udendørs.
Hvad er det aktuelle PM2.5-niveau i Can Tho?
Lige nu ligger PM2.5 i Can Tho på gennemsnitligt omkring 25 µg/m³ („Moderat”). PM2.5 er fine partikler, der når ned i lunger og blodbane.
Hvilken dag i sidste uge var luften værst i Can Tho?
I den seneste uge blev det højeste daglige PM2.5 i Can Tho målt onsdag 21. oktober (ca. 41 µg/m³).
Hvad er UV-indekset i Can Tho i dag?
UV-indekset i Can Tho er i dag 7.7 (høj) — ubeskyttet lys hud kan blive forbrændt på ca. 25 minutter.
Hjælper dagens vind med at sprede smoggen i Can Tho?
En moderat vind (ca. 10 km/h) spreder delvist forureningen i dag.
Hvordan måles luftkvaliteten?
Luftkvaliteten er her baseret på PM2.5 – koncentrationen af fine partikler i µg/m³. Lavere værdier betyder renere luft. Data opdateres dagligt fra Open-Meteo.